Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel och förbehandling av stål ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 22 061 | 25 021 | 33 096 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 869 | 1 699 | 3 780 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 986 | 1 887 | 3 941 |
| Årets resultat (tkr) | 1 578 | 1 497 | 3 137 |
| Summa tillgångar (tkr) | 15 764 | 14 578 | 13 627 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 22 061 | 25 021 | 33 096 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 869 | 1 699 | 3 780 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 986 | 1 887 | 3 941 |
| Årets resultat (tkr) | 1 578 | 1 497 | 3 137 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 874 | 1 017 | 1 160 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 890 | 13 562 | 12 466 |
| Tillgångar (tkr) | 15 764 | 14 578 | 13 627 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 297 | 11 719 | 10 222 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 7 | 7 | 8 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 460 | 2 852 | 3 397 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 15 764 | 14 578 | 13 627 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 152 | 3 574 | 4 728 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 8.5% | 6.8% | 11.4% |
| Soliditet | 84.4% | 80.4% | 75.1% |
| Kassalikviditet | 488.3% | 369.4% | 269.7% |
Björns Stålmagasin AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Björn Pettersson Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel och förbehandling av stål ävensom idka därmed förenlig verksamhet.